Pierwszą koloryzację włosów zazwyczaj wykonujemy w salonie. Boimy się niepowodzenia i braku doświadczenia. Z kolejnymi próbami jest już łatwiej. Wiemy, czego się spodziewać i jak wygląda cały proces. Niestety w domu popełniamy wiele błędów. Dlatego jeśli nie chcemy zniszczyć włosów, a jednocześnie pragniemy oszczędzić pieniądze, to przestrzegajmy kilku zasad.

Na początek musimy wybrać odpowiednią farbę. Mamy do dyspozycji różne rodzaje i kolory. Możemy zdecydować się na trwałą koloryzację, wtedy powinnyśmy kupić farbę, ale jeśli nie chcemy zbytnio niszczyć włosów, to można postawić na szampon koloryzujący do 30 umyć. Jeszcze mniej inwazyjna będzie szamponetka, która daje efekt do około 3 kąpieli. Najmniej niszczą nasze pasma kosmetyki bez amoniaku, więc jeśli tylko mamy taką możliwość, to takie wybierajmy. Na sam kolor jest zdecydowanie trudniej się zdecydować. Jeśli zmieniamy radykalnie barwę fryzury, to lepiej pozostawić to profesjonalistom.

Przed samym farbowaniem dobrze jest zabezpieczyć okolice skraju włosów wazeliną. Pomoże to w późniejszym domyciu plam po farbie na skórze. Jeśli pierwszy raz korzystamy z danego kosmetyku, to najpierw trzeba przeprowadzić test alergiczny, a dopiero później przejść do koloryzacji właściwej. Zawsze trzeba się zapoznać z ulotką dołączoną do produktu.

Aplikację zaczynamy zawsze od nasady włosów. Zazwyczaj pokrywamy same odrosty, ale nawet wtedy resztę farby warto rozłożyć na pozostałej części fryzury. Nigdy nie należy przetrzymywać kosmetyku dłużej niż jest to podane w instrukcji. Gdy ten czas minie można zmyć produkt. Trzeba to wykonywać dotąd, aż nie zobaczymy, że mamy już czystą wodę. Dobrze jest takie włosy wysuszyć zimnym powietrzem, aby zamknąć łuski pasm. Wtedy nasz kolor będzie jeszcze bardziej błyszczący.

Farbowanie bardzo osłabia kondycję fryzury, więc nie róbmy tego zbyt często. Nie możemy też zapominać o odżywianiu włosów po koloryzacji. Potrzebują one dużo nawilżenia. Najlepiej sięgać po produkty przeznaczone do kosmyków farbowanych. Takie kosmetyki wzmocnią pasma i podkreślą ich kolor.

Jeśli jednak mamy ryzykować zdrowiem i wyglądem naszych włosów, to lepiej darować sobie samodzielne farbowanie. Korzystniej będzie wydać więcej pieniędzy, ale nie martwić się o efekty i być zadowoloną ze swojego image’u.